W „oku cyklonu”
24 października 2017
S/y Bara Bara znowu na morzu!
16 kwietnia 2018

Sezon żeglarski rozpoczniemy od corocznych czterodniowych rejsów na Bornholm. Tę duńska wysepkę na Bałtyku odwiedzimy aż 3 razy w kwietniu. To świetna rozgrzewka przed sezonem, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród żeglarzy, którzy chcą nabyć trochę doświadczenia i poszerzyć swoją wiedzę jak i tych, którzy zwyczajnie tęsknią za bujaniem Bałtyku:)

Na majówkę zaplanowaliśmy rejs dookoła duńskiej wyspy Zelandia. Pokonamy około 450 Mm żeglugi, w tym mosty, mosty i mosty, ruty, będą przeloty nocne a więc poćwiczymy min. prawo ruchu wodnego, nawigację meteorologiczną, rozpoznawanie świateł, nie zabraknie jednak atrakcji turystycznych. Odwiedzimy zamek Kronborg, miejsce akcji szekspirowskiego „Hamleta” wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie zapomnimy także o wizycie u „Małej Syrenki”, pomnika powstałego na cześć najsłynniejszego duńskiego bajkopisarza – Hansa Christiana Andersena, jednym słowem, zawiniemy do Kopenhagi.

Przy okazji odwiedzania Danii muszę wspomnieć, że to właśnie tutaj przyszła na świat Karen Blixen, autorka książki „Pożegnanie z Afryką”. Karen po 16 latach spędzonych w Kenii, wróciła do rodzinnego domu i mieszkała w nim aż do śmierci, czyli do 1961 roku. Na podstawie jej książki nakręcono później mój ukochany film o tym samym tytule:).

Ale wróćmy do samej Zelandii zanim się na dobre rozmarzę…

Północna część Zelandii należy do niezwykle tajemniczych regionów wyspy. Małe miasteczka, dzika natura oraz bogactwo jezior w połączeniu z zabytkowymi budowlami robią duże wrażenie. Zachodnia Zelandia ma wyjątkową linię brzegową, upstrzoną mniejszymi wyspami, zatoczkami i fiordami. A jej historia sięga daleko w przeszłość o czym świadczą znajdujące się w mieście Lumsås groby komorowe, będące typowym pochówkiem Wikingów. Południowa część Zelandii, to przede wszystkim piękne krajobrazy, w tym monumentalne klify wyspy Mon.

 

Znalezione obrazy dla zapytania duńska zelandia

 

W weekend łączący się z Bożym Ciałem pożeglujemy śladami niemieckich portów hanzeatyckich. Podobnie jak w weekend majowy połączymy zdobywanie żeglarskich doświadczeń z odwiedzaniem licznych zabytkó bogatych miast Ligi Hanzeatyckiej. Odwiedzimy między innymi Straslund i Wismar, które dzięki dobrze zachowanej średniowiecznej zabudowie zostały wpisane listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lato będzie piękne…

Dziewicze krajobrazy, huczące wodospady spadające z nawet kilkuset metrów, granatowa toń fiordów, uspokajająca zieleń, bezludne zatoczki, cudownie czyste powietrze, drewniane pomosty cichych przystani ukrytych pośród skał…Tak, Norwegia🙂

Wyruszymy ze Świnoujścia i podczas kilkuetapowej trasy dotrzemy aż na Lofoty. Fiordy i Lofoty stwarzają na ogół idealne warunki do wiosłowania, woda jest tu bowiem spokojna i trudno o wywrotkę. Wieczorne spływy w świetle niezachodzącego podczas białych nocy słońca, trasa pod warkoczami szumiących wodospadów, wiosłowanie pod sam jęzor lodowca… Taka perspektywa nie pozostawiła nam wyboru, zabieramy więc ze sobą na pokład mnóstwo dobrej energii oraz dwa kajaki:). Licząc na zobaczenie zorzy polarnej, pozostaniemy tam aż do września.

  

Jesienią powracamy na Bałtyk aby kontynuować czterodniowe rejsy na Bornholm. Październik to oczywiście tradycyjny już rejs „Październikówka”, cieszący się ogromną popularnością dlatego w tym miejscu nie należy już nic dodawać:)

 

Do planów na koniec roku wrócę niebawem…

Navigare powstało z pasji do żeglowania. Prowadzimy rejsy morskie ale także szkolenia tak, aby dzielić się z Wami wiedzą i doświadczeniami, zarażać Was energetyczną i zaskakująco wszechstronną pasją jaką jest żeglarstwo. Jak co roku zapraszamy również na szkolenia:

Żeglarz jachtowy nad Zalewem Kryspinowskim pod Krakowem. Podstawowy stopień żeglarski, który przygotowuje do samodzielnego prowadzenia śródlądowego jachtu żaglowego. Lekkie wymagające jachty, największa spośród wszystkich szkół żeglarstwa, ilość godzin za sterem, komplet manewrów Systemu Szkolenia PZŻ przerabiany w Navigare, dają gwarancję dobrego wyszkolenia.

Jachtowy sternik morski. Szkolenie, po którym kursant przygotowany jest do prowadzenia jachtu morskiego w funkcji kapitana. Nie szkolimy balastów, ani oficerów, którzy nie będą potrafili poprowadzić swojej wachty. Bardzo intensywny trening w Górkach Zachodnich poprzedzony wykładami w Kryspinowie. Wymagany jest staż morski 200h. 

Młodszy instruktor żeglarstwa PZŻ. Szkolenie, którego celem jest perfekcyjne opanowanie techniki manewrowania jachtem pod żaglami i na silniku oraz przyswojenie metodyki nauczania manewrów na wodzie. Zajęcia z psychologii, pedagogiki i dydaktyki. KWŻ-ami kursu są Instruktorzy Wykładowcy.

Instruktor Żeglarstwa PZŻ. Szkolenie na stopień „pełnego” instruktora  to jeden z najbardziej wymagających, ale też rozwijających kursów, pod warunkiem, że  staż zdobyty uprzednio, realizowany był pod opieką dobrych Kierowników Wyszkolenia Żeglarskiego.

Sternik motorowodny. Patent sternika motorowodnego przeznaczony jest dla każdego do rekreacyjnego spędzania czasu nad wodą oraz prowadzenia motorówek, skuterów wodnych, pontonów z silnikiem i innych pojazdów wodnych napędzanych silnikiem. Uprawnienia potrzebne są również osobom związanym zawodowo ze sportami wodnymi (żeglarze, ratownicy, trenerzy).

także najmłodsi, być może w przyszłości żeglarze mogą, po raz kolejny zmagać się z wiatrem i wodą podczas:

Wakacyjna szkółka dla najmłodszych (6-13) na jachtach typu optymist.

A rozpoczynamy sezon już 17 marca wodowaniem jachtów w Kryspinowie!

Facebook
YouTube