4-dniowy rejs na Bornholm – 05-08.04.2018 – Brak wolnych miejsc!

Termin
05-08.04.2018 (czw-nd)
Prowadzący
Mateusz Ćwikliński
Koszt obejmuje

kojowe, szkolenie żeglarskie, opieka kapitana, ubezpieczenie jachtu

Nie obejmuje

dojazdu i powrotu do miejsca zaokrętowania, indywidualnego ubezpieczenia KL i NNW, składki do kasy jachtowej 150 zł/osoba na PPP (paliwo, portowe opłaty, prowiant)

Cena
850 zł
Ilość wolnych miejsc
0
Zapisz się

Trasa

Kołobrzeg - Bornholm: Allinge - Ruden - Kołobrzeg

Cel rejsu

szkoleniowo-stażowy, czyli intensywny trening żeglarski na s/y Bara-Bara


Opis rejsu

BRAK MIEJSC. Zapraszamy na rejsy szkoleniowo-stażowe w maju i czerwcu!

Zachęcamy do udziału w naszych wczesnowiosennych, 4-dniowych rejsach. Jest to świetna rozgrzewka przed sezonem  żeglarskim a także dobra okazja na zdobycie stażu przez przyszłych kapitanów, czy skipperów, którym brakuje doświadczenia w żegludze w silniejszym wietrze. To okazja nauki sterowania na fali, sprawdzenia reakcji organizmu na przechył  i zimno. To wszystko w atmosferze klasycznych wartości żeglarskich – wzajemnej obstawy stanowisk manewrowych, wspólnych wyjść pod maszt czy pracy przy żaglach.

Dlaczego zaczynamy tak wcześnie? https://www.youtube.com/watch?v=Utq2msZNmw8
Allinge – mała niegdyś typowo rybacka miejscowość z kameralnym rynkiem, ratuszem z XVII wieku, wędzarnią. Spacerem niedaleko na północny cypel wyspy Thora – Hammeren. Mijamy po drodze strome ściany klifów wpadające do błękitnego morza, ruiny zamku Hammershus i wrzosowiska na Hammeren. Granicą pomiędzy Hammerem a resztą wyspy jest polodowcowe jezioro – Hammerso. Hammershus z kolei to największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego zamku. Jest on usytuowany jest na wysokiej skale (74 m n.p.m.) co miało utrudniać atak od strony morza. Od ruin poprowadzono ścieżkę, która prowadzi na skalny taras, stamtąd podziwiać można w całej okazałości formacje skalne zwane Lwie Głowy. Ruden  to wysepka – rezerwat przyrody. Poruszać się tu można tylko ścieżkami, zostawiając lasy i wydmy w stanie nienaruszonym. Jachty stają longside, nie ma tu ani prądu, ani wody, a kibelki (tylko w formie sławojek) schowane są w pobliskim zagajniku.  Niedaleko portu znajduje się mała, piaszczysta plaża. Tu po prostu trzeba być.

Program treningu podczas rejsu:

  • Praca na mapie – nawigacja klasyczna w praktyce. Dewiacja, deklinacja, dryf, poprawka na prąd… Przed nami intensywna praca z mapami, locjami, pomocami nautycznymi i przyrządami nawigacyjnymi
  • Użycie namiernika – wyznaczanie pozycji obserwowanej z dwóch namiarów
  • Wprowadzenie do nawigacji meteorologicznej – analiza map synoptycznych i tras przemieszczania się frontów oraz niżów. Udowodnimy, że meteorologia to nie tylko ściągnięte z Internetu pliki GRIB, ale potężna i nieodłączna gałąź nautyki… czyli sztuka przewidywania i planowania.
  • Ćwiczenia z MPZZM, czyli jak żeglować bezpiecznie i nie do prowadzić do zderzenia. Wokół założonych tras przebiegają liczne autostrady statków, TSS, popularnie zwane rutami oraz wąskie przejścia Cieśnin Duńskich, wybrzeża niemieckiego, wybrzeża szwedzkiego i innych okolic lądu. Będzie to okazja do przypomnienia prawideł wymijania MPZZM. Nie jest bowiem prawdą, że pod żaglem zawsze mamy pierwszeństwo…
  • Rozpoznawanie świateł nawigacji terestrycznej. Czy jako oficer wciąż nie czytasz świateł pław i świateł brzegowych? Pokażemy prosty sposób na odróżnienie światła long-flashing od światła occulting. Poznamy proste sposoby na określenie rodzaju, okresu, czyli charakterystyki światła, które chciałbyś zobaczyć na mapie.
  • Wprowadzenie do astronawigacji. Identyfikacja gwiazd i planet. Obsługa sekstantu i określanie poprawek przy użyciu sekstantu. Korzystanie z pomocy nawigacyjnych, rocznika astronomicznego czy Nautical Almanach.

Opis jachtu

S/y BARA-BARA to dzielny a zarazem wygodny, ogrzewany z dostępem do ciepłej wody, pełnomorski jacht typu bruceo. Można nim żeglować po wszystkich morzach i oceanach, w każdych warunkach, co potwierdza orzeczenie zdolności żeglugowej PZŻ (Polskiego Związku Żeglarskiego). Opis jachtu znajdziecie w zakładce jacht.


Zapisz się

    Facebook
    YouTube