Rejs stażowo – szkoleniowy do Kilonii 01-08.07.2023

Termin
01-08.07.2023
Prowadzący
Trasa

Realizacja trasy będzie zależna od warunków pogodowych na Bałtyku.

O jej wyborze decyduje kapitan na podstawie oceny sytuacji pogodowej. Trasa: Świnoujście porty niemieckie i duńskie - Kilonia.
Powrót flixbusem z Kilonii do polski 08.07.2023

Opis jachtu

Opis rejsu

Rejs dla osób, które uzyskały już stopień żeglarza jachtowego, zatem posiadają umiejętność manewrowania lekkim jachtem mieczowym lub mieczowo – balastowym. Cześć spośród uczestników rejsu odbyła już swoje pierwsze rejsy na Mazurach lub na innych akwenach, jak: Jezioro Solińskie, Żywieckie, Czorsztyńskie czy Rożnowskie. Dla niektórych jest to jednak wciąż za mało. Morze ma bowiem naturalną siłę przyciągania…

 

Dużo godzin w morzu, dużo nauki i manewrów podczas rejsu!

Doświadczeni kapitanowie.

Opinia stażowa wystawiana przez kapitana.

 

Nasz rejs zakłada żeglugę na wyspę dzikiej przyrody – Rugię.  To tutaj znajduje się znana w tej części Bałtyku latarnia Arkona, wzniesiona na niedostępnej niegdyś skale. Kredowe klify półwyspu Jasmund odcinające się od ciemno-błękitnego morza oraz prastare bukowe lasy, którymi porośnięta jest wysoka linia brzegowa długo nie pozwolą o sobie zapomnieć.

Nasza trasa prowadzi przez szlak niemieckich portów hanzeatyckich. To połączenie wyzwania nawigacyjnego z żeglugą po akwenie o głębokich korzeniach historycznych. Po uzyskaniu w XV wieku monopolu ekonomicznego na akwenach Morza Północnego i Bałtyku, niemiecka Hanza przeżywała okres swojej świetności. Z tego okresu pochodzą liczne zabytki bogatych miast Ligi Hanzeatyckiej. Odwiedzimy między innymi  Wismar, który dzięki dobrze zachowanej średniowiecznej zabudowie został wpisany listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Trasa rejsu to, w dużej mierze, żegluga po torze wodnym i wąskich przejściach, na akwenie rozświetlonym w nocy pławami, dzięki którym zgłębimy tajniki nawigacji terestrycznej. Skorzystamy z licznych nabieżników, nauczymy się rozpoznawać bezbłędnie światła pław, staw, latarni…

Zatoka Kilońska –  zatoka Morza Bałtyckiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Półwyspu Jutlandzkiego. Przez Mały Bełt i Wielki Bełt połączona z Kattegatem, przez cieśninę Fehmarn Bełt — z Zatoką Meklemburską i Morzem Bałtyckim oraz przez Kanał Kiloński — z Morzem Północnym;

 

 

Plan szkolenia:

    • Budowa jachtu morskiego
    • Obsługa stanowisk manewrowych: żagle, liny, odbijacze
    • Próbne alarmy na jachcie: pożarowy, łodziowy, „człowiek za burtą” – świadomość zagrożeń wynikających z żeglugi
    • Wprowadzenie do nawigacji morskiej. Praca na mapie.
    • Wprowadzenie do locji morskiej: znaki i światła
    • Wprowadzenie do MPZZM – żegluga w sąsiedztwie statków i kutrów rybackich.  Prawo drogi na morzu
    • Nauka manewrowania jachtem balastowym
    • Wzbudzenie wartości wynikających z uprawiania żeglarstwa morskiego: konieczność współpracy, budowanie poczucia odpowiedzialności, wzajemna obstawa stanowisk manewrowych

 

Rejs zakłada zdobycie dużej ilości godzin stażowych, czyli praktyki morskiej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 stycznia 2018 w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia załóg jachtów komercyjnych i warunków ich uzyskiwania. 

Facebook
YouTube