Sycylia i Wyspy Liparyjskie 18-25.11.2023

Termin
18.11-25.11.2023
Prowadzący
Jan Curyło
Koszt obejmuje

kojowe, szkolenie żeglarskie, opieka kapitana, ubezpieczenie jachtu

Nie obejmuje

dojazdu i powrotu do miejsca zaokrętowania (w razie problemów służymy pomocą)
indywidualnego ubezpieczenia KL i NNW
składki do kasy jachtowej 150 euro/osoba na PPP (paliwo, portowe opłaty, prowiant)

Cena
2700zł
Ilość wolnych miejsc
2
Zapisz się

Trasa

Portorosa – Wyspy Liparyjskie - Północna Sycylia - Portorosa

Cel rejsu

rejs stażowy - turystyczny


Proponowane loty

Skąd Dokąd Data odlotu Godziny Cena Przewoźnik
Kraków Katania 18.11.2023 0845-1110 175zł Ryanair
Katania Kraków 25.11.2023 1140-1410 175zł Ryanair
Kraków -> Katania
18.11.2023, godz. 0845-1110
Cena: 175zł
Przewoźnik: Ryanair
Katania -> Kraków
25.11.2023, godz. 1140-1410
Cena: 175zł
Przewoźnik: Ryanair

Opis rejsu

Sycylia i Wyspy Liparyjskie 

 

Dużo godzin w morzu, dużo atrakcji turystycznych na Wyspach.

Doświadczeni kapitanowie.

Opinia stażowa wystawiana przez kapitana.

 

Nasz rejs rozpoczniemy na północy Sycylii w Portorosa, a na naszej trasie znajdą się min.:

Palermo – jest kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii.  Miasto pierwotnie nazywało się Panormos (grec.), była to kolonia fenicka, centrum kulturowe królestwa Sycylii. Główne zabytki Palermo to pozostałości murów rzymskich,  pałac królewski zwany Pałacem Normanów, katedra S. Rosalia, posiadająca w sobie grobowce królów. Znajdują się tu również romańskie kościoły San Cataldo i San Giovanni degli Eremiti, S. Giovanni dei Lebrossi, della Martorana, del Vespro oraz pałace Zisa i Cuba z XII wieku oraz wspaniały monumentalny gmach, symbol Palermo, Teatro Massimo.

Wyspa Vulcano Porto – Odwiedzimy Vulcano, gdzie od strony zachodniej można stanąć na kotwicy w zatoczce Porto di Ponente gdyż tam znajduje się przepiękna plaża z czarnym piaskiem. Jedną z największych atrakcji wyspy jest niewątpliwie położony na południe od miasteczka wielki krater, stanowiący stożek aktywnego wulkanu o wysokości 385 metrów. Z krateru ciągle wydobywają się obłoki gazów, których głównym składnikiem są związki siarki. To właśnie związkom siarki okolica krateru zawdzięcza żółtawy kolor. Inną, cieszącą się niezwykłą popularnością, szczególnie wśród pań, atrakcją turystyczną jest małe jeziorko z którego wydobywają się bąbelki gazów wulkanicznych. Ta naturalna kąpiel bąbelkowa ma zbawienny wpływ na zdrowie i urodę. Warto wspomnieć także o tym, że kąpiel w morzu otaczającym wyspę, dzięki gazom wulkanicznym wydobywającym się gdzieniegdzie z dna morskiego, stanowić może także dużą atrakcję.

Wyspa Lipari -jest główną i największą wyspą archipelagu. Wybrzeże jest skaliste, z wąskimi żwirowymi plażami. Powierzchnię lądową stanowią głównie góry, a wśród nich dwie największe, tj. Monte Chirica (602 m.) i Monte S. Angelo (594). Ze względu na wulkaniczne pochodzenie, na wyspie wydobywa się do dnia dzisiejszego jeden z najlepszych pumeksów na świecie. Na wyspie znajduje się między innymi Cytadela usytuowana na malowniczym, skalnym półwyspie. Charakterystycznym punktem na Wyspie Lipari, jest zamek Meligunte, którego potężne mury obronne opadają niemal wprost do samego morza. Ufortyfikowania zamkowe zdają się wyrastać z naturalnych skał wyspy, a ich gładkie powierzchnie stanowią kontrast z poszarpanymi skałami pochodzenia wulkanicznego. Na wyspie można pożyczyć skuter aby trochę pojeździć (to dla tych którzy już stęsknili sie za spalana etyliną).

Wyspa Stromboli – jest niewątpliwie największą atrakcją dla amatorów mocnych wrażeń oraz wszystkich zainteresowanych przeżyciem niezwykłych chwil. Wyspę stanowi regularny, prawie okrągły stożek wulkaniczny. Wulkan, o tej samej nazwie co wyspa jest najbardziej aktywnym wulkanem Europy. Jego wysokość 924 m n.p.m to tylko wierzchołek całego wulkanu, którego podwodna część to aż 2300 m. Od niepamiętnych czasów do dnia dzisiejszego mają tu miejsce regularne erupcje wulkaniczne. Wulkan mniej więcej co 10-15 minut wyrzuca z siebie kłęby gazów, popiołów, bomby wulkaniczne oraz lapille. Warto wybrać się tu w godzinach wieczornych i nocnych wówczas efekty wybuchu wulkanu robią niesamowite wrażenie, a ruch jachtów w okolicy wyspy w nocny jest znacznie większy niż w ciągu dnia. Świetne widowisko.

CEFALU– to urocze rybackie miasteczko, położone na wschód od Palermo. Wyjątkowy urok zawdzięcza pięknej plaży oraz skałom otaczającym miasto. Spacerując Corso Vittorio Emanuele warto zajrzeć do Lavatio Medievale, czyli średniowiecznej pralni publicznej. Koryta do prania wykute są w skale, płynie tędy podziemna rzeka Cefalino, która następnie wpada do morza. W Cefalu znajduje się zbudowana w XII wieku katedra – budynek jest o tyle ciekawy, że łączy ze sobą różne style: bizantyjski, arabski i normański. Otoczenie katedry jest egzotyczne – w tle widać skały, a wokół dominują palmy i plac z licznymi kawiarniami i restauracjami.

Ważny punktem w Cefalu jest Skała La Rocca trzeba pokonać długą drogę (wejście zajmuje ok. 1 godziny i rozpoczyna się od Piazza Garibaldi) i wejść na szczyt, z którego rozciąga się fantastyczny widok na Sycylię. Oprócz spektakularnej panoramy można podziwiać tu pozostałości po bizantyjskim zamku, fortyfikacjach oraz ruiny megalityczne Świątyni Diany.

 

Wyspy Liparyjskie zostały wpisane przez UNESCO w 2000 roku do Listy Światowego Dziedzictwa za „wybitny zapis wulkanicznego budowania wyspy i zniszczenia oraz trwających zjawisk wulkanicznych”.

Będąc na Sycylii koniecznie trzeba spróbować Cannoli, rurki z ciasta faworkowego nadziewanej delikatnym kremem z serka ricotta, to prawdziwa fuzja smaków i tradycji na styku kuchni włoskiej i arabskiej oraz wina. Specjalnością Sycylii są wina słodkie. Być może najlepsze we Włoszech – szczególnie elegancki, pachnący Moscato di Noto i Moscato di Siracusa albo cięższy, bursztynowy Moscato Passito di Pantelleria z suszonych gron. Nie zapominając o Marsali, półwytrawnym lub półsłodkim winie w stylu sherry.

 

Rejs zakłada zdobycie dużej ilości godzin stażowych, czyli praktyki morskiej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 stycznia 2018 w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia załóg jachtów komercyjnych i warunków ich uzyskiwania. 


Opis jachtu


Zapisz się

    Facebook
    YouTube