Rejs sylwestrowy na Bałtyku 29.12.2021 – 08.01.2022

Termin
29.12.2021
Prowadzący
Mateusz Ćwikliński
Koszt obejmuje

Opłatę kojową, szkolenie żeglarskie, opiekę kapitana, ubezpieczenie jachtu, gaz do kuchenki

Nie obejmuje

Opłaty PPP 400 (paliwo, portowe opłaty, prowiant), dojazdu i powrotu do miejsca zaokrętowania, indywidualnego ubezpieczenia KL i NNW, zwiedzania i biletów wstępu do atrakcji turystycznych na lądzie

Cena
Cena 2700zł + PPP (400zł)
Ilość wolnych miejsc
5
Zapisz się

Trasa

Górki Zachodnie – Gotlandia - Cieśnina Kalmaru - Olandia - - Bornholm - Hel - Górki Zachodnie

Cel rejsu

Naładować się jodem:) i przywitać Nowy Rok na wybrzeżu Bałtyku w Szwecji


Opis rejsu

Rejs Sylwestrowy na Bałtyku – powitanie Nowego Roku 2022  – Rejs trzech wysp

Duża ilość godzin stażowych zdobyta na samym początku 2022 roku:)

Powitanie Nowego Roku w malowniczym Visby na Gotlandii!

Gwarancja silnego wiatru i rozfalowanego Bałtyku.

Ogrzewany jacht z ciepłą wodą, ogrzewaniem, wanną.

Rejs trzech wysp: Gotlandia, Olandia, Bornholm

 

W Europie najwyższe stężenie jodu w powietrzu występuje na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest tak podczas dni wietrznych i sztormowych, a więc późną jesienią, zimą. To dlatego po powrocie znad morza wracamy wypoczęci, zwiększa się nasza sprawność myślenia, koncentracja, witalność…

Zimowe żeglarstwo hartuje ciało i ducha. Rejsy po Morzu Bałtyckim w okresie śniegu i lodu to wymagające przedsięwzięcie dla żeglarzy, którzy od wypraw oczekują adrenaliny i akcji…

Grudniowy Bałtyk zapewnia solidną dawkę adrenaliny. Silny wiatr, wzburzone morze, padający śnieg, najkrótsze dni w roku, liny przymarznięte do pokładu, sople zwisające z nadbudówki, z salingów i… z nosa:)

 

Gotlandia

Rejs rozpoczniemy od żeglugi na Gotlandię.  Wapienne skały i malownicze klify, zróżnicowana linia brzegowa i dość łagodny klimat sprawiają, że chętnych na lepsze poznanie tego miejsca wciąż przybywa.  Visby to stolica Gotlandii, największej ze szwedzkich wysp. Miasto rozwinęło się z handlowej osady założonej przez Wikingów. W okresie średniowiecza było jednym z ważniejszych miast hanzy, dzięki położeniu na głównych szlakach handlowych prowadzących przez Bałtyk. Zostało wtedy otoczone murami obronnymi z kilkudziesięcioma basztami i bramami. To tutaj planujemy powitać Nowy Rok.

 

Atrakcyjnym celem naszej wyprawy będzie Lummelunda, oddalona od Visby o 13 km. Grota ta odkryta została w latach czterdziestych XX wieku, przez trzech młodych mężczyzn z Visby. Jaskinia charakteryzuje się niezwykle bogatą szatą naciekową w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów.

 

Cieśnina Kalmaru i wyspa Olandia.

Kalmarsund to cieśnina na Morzu Bałtyckim położona między szwedzką wyspą Olandia, a wschodnim brzegiem tego kraju. Nazwa pochodzi od miasta Kalmar. Cieśnina ma w różnych miejscach, od 5 do 25 km szerokości. Jej długość wynosi 130 km. Nad cieśniną przebiega most łączący Olandię i stały ląd. Jak na większości środkowych wysp bałtyckich, także na Olandii odnotowuje się silne wiatry, których występowanie sprawia, że nieodłączną cechą krajobrazu stały się wiatraki i otaczające ją farmy wiatrowe.

Olandię scharakteryzować można w czterech słowach: cisza, prostota, umiar i spokój. Sprawdzimy, dlaczego Olandię nazywa się „wyspą słońca i wiatru” i zobaczymy Sandvik – największy wiatrak w Skandynawii. W niedalekim Byxelkrok zwiedzimy miasto i mały port. A potem wejdziemy do „Lasu Trolli” – rezerwatu przyrody nawiedzanego przez trolle. Stoją tu powykręcane przez wiatr drzewa a przy kamienistej plaży leży wrak szkunera „Swiks”…

Pożeglujemy do Kalmaru. To położone nad Cieśniną Kalmarską miasto zamieszkane było już w czasach prehistorycznych, a najstarsze ślady działalności człowieka pochodzą z epoki kamienia. Pierwsze pisane wzmianki o mieście Kalmar w Szwecji datowane są na XI wiek. W czasach średniowiecza Kalmar w Szwecji był ważnym portem i twierdzą broniącą jej południowej granicy.

 

Bornholm

Według jednej z miejscowych legend Bornholm stworzony został przez Thora – jednego z najważniejszych bogów w mitologii dawnych Wikingów. Głosi ona, że najpierw stworzył on Danię, a potem z tego, co mu pozostało – Bornholm.

Bornholm  to duńska wyspa w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Usytuowany jest na styku dwóch płyt tektonicznych: europejskiej i skandynawskiej. Powoduje to, że południowa część wyspy jest równinna, natomiast północ, to tereny pagórkowate ze skalistym wybrzeżem.

Bornholm nazywany jest czasem nazywane Majorką Północy ze względu na łagodny, morski klimat. Można spotkać tu niezwykle bujną roślinność – bambusy, owocujące figowce oraz palmy. Nie brakuje również szerokich plaży z drobnym, białym piaskiem. Fascynująca jest tu urokliwa rybacka architektura w małych miasteczkach. Bornholm zachwyca pięknem przyrody. Niezapomniane zachody słońca, szerokie, piaszczyste plaże i majestatyczne klify na wybrzeżu a ponadto gęste lasy, jaskinie, niezwykłe formacje skalne – to wszystko czeka na głodnych doznań estetycznych żeglarzy.

 

Startujemy w Górkach Zachodnich i tam również kończymy.


Opis jachtu


Zapisz się

    Facebook
    YouTube