27.08 – 03.09.2022 Sztokholm – Alandy – Archipelag Turku – Sztokholm

Termin
27.08.2022 – 03.09.2022
Prowadzący
Koszt obejmuje

kojowe, szkolenie żeglarskie, opieka kapitana, ubezpieczenie jachtu

Nie obejmuje

-Składka na PPP (paliwo, portowe opłaty, prowiant) - 300zł - zbierana i rozliczana na burcie jachtu
-Ubezpieczenie KL i NNW

Cena
2100 zł
Ilość wolnych miejsc
6
Zapisz się

Trasa

Sztokholm - Alandy - Archipelag Turku - Sztokholm
Realizacja trasy będzie przebiegała na podstawie warunków pogodowych. O jej przebiegu decyduje kapitan

Cel rejsu


Opis rejsu

„Mała Wyprawa” na czubek Bałtyku.  Sztokholm – Alandy – Turku – Sztokholm

Dużo godzin w morzu, dużo atrakcji turystycznych na szkierach.

Doświadczeni prowadzący.

Po każdym rejsie zostanie wystawiona opinia potwierdzająca staż na stopnie żeglarskie jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego. Przewidywana ilość godzin 60- 100.

 

Archipelag Sztokholmski. Żeglugę w krętym labiryncie skalistych wysp i wysepek czyhających tylko na błąd nawigatora i zejście z toru wodnego, dobrze uprawiać na stalowym jachcie, takim jak legendarna konstrukcja Bruceo

Krajobraz Archipelagu tworzą niezliczone wysepki, podwodne kamieniska, pagóry porośnięte mechowatą roślinnością,  wielka ilość trzcinowisk, bezludne zatoki, ciche mruczące w rytm fal i szum wiatru zagajniki. Można odciąć się tutaj od świata, wyciszyć. Poszukiwacze głośnych portów i zgiełku miasta znajdą tutaj niewiele atrakcji.

 

Kolejnym etapem eksploracji wód Bałtyku Północnego, będą Alandy. Ze względu na swe strategiczne, pod względem militarnym i handlowym położenie w centrum Morza Bałtyckiego, Alandy były, już od czasów prehistorycznych, obiektem zainteresowania wielu ludów i państw. Najstarszymi zabytkami wysp są wioski z epoki kamiennej. Na Alandach zobaczyć można również spuściznę Wikingów, pozostałości osiedli i cmentarzyska.

Wyspy Alandzkie leżą na południowo-zachodnim wybrzeżu Finlandii u wejścia do Zatoki Botnickiej. Archipelag składa się z ponad 6 500 wysp, z których jedynie około 60 zamieszkują Alandczycy, a wiele spośród nich to szkiery, czyli groźne dla żeglarzy poszarpane skały, niekiedy ledwo wystające ponad powierzchnię morza.  Chociaż w ukształtowaniu terenu dominują skaliste pagórki, krajobraz archipelagu jest wybitnie równinny – najwyższe wzniesienie liczy zaledwie 129 m n.p.m. Alandy  są tak płaskie, że sami mieszkańcy śmieją się, że będą głównymi przeciwnikami globalnego ocieplenia w najbliższych wyborach. Alandy stanowią dla żeglarzy spore wyzwanie nawigacyjne. To dobry akwen treningowy, by sprawdzić swoje umiejętności rozpoznawania znaków bocznych i kardynalnych, licznych tutaj nabieżników i świateł sektorowych.

 

Archipelag Turku jest częścią wielkiego szkierowego pasa ciągnącego się od wybrzeży Szwecji, poprzez słynne Alandy, aż po brzeg Finlandii. Stanowi kwintesencję fińskiej natury – morze, kamienisty brzeg, nienaruszone przez człowieka wyspy, cyple, a na lądzie setki jezior z rzadkimi gatunkami fauny i flory i oczywiście tysiące drzew. Urocze porty, ciasne przesmyki, bezludne zatoczki, obfite w rybę kotwicowiska…

Znajdziemy tu liczne rozległe zatoki, których brzegi porasta trzcina, cieśniny, półwyspy, skaliste rafy i podwodne łąki porośnięte gęstą roślinnością denną. Normą będą częste postoje na kotwicy rufowej i cumie na dziobie przywiązanej do drzewa lub skały. Cały obszar Archipelagu został objęty ochroną i uważany jest za jeden najważniejszych parków narodowych Finlandii. Akwen jest niezłą gratką dla nawigatorów jachtów żaglowych i motorowych, ale także dla wędkarzy, którzy znajdą rozliczne gatunki ryb, m.in. sandacze, łososie, szczupaki.

 

Zapraszamy do zapisów. Oderwij się od szarej rzeczywistości Covid-19 i pożegluj z nami.

 

Rejs zakłada zdobycie dużej ilości godzin stażowych, czyli praktyki morskiej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 stycznia 2018 w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia załóg jachtów komercyjnych i warunków ich uzyskiwania. 


Opis jachtu


Zapisz się

    Facebook
    YouTube