23.07-30.07.2022 Sztokholm – szkiery szwedzkie – Górki Zachodnie

Termin
23.07 - 30.07.2022
Prowadzący
Koszt obejmuje

-Kojowe, szkolenie żeglarskie, opieka kapitana, koszty przygotowania wyprawy, ubezpieczenie jachtu

Nie obejmuje

-Składka na PPP (paliwo, portowe opłaty, prowiant) - 300zł - zbierana i rozliczana na burcie jachtu
-Ubezpieczenie KL i NNW

Cena
1900 zł
Ilość wolnych miejsc
1
Zapisz się

Trasa

Sztokholm - szkiery szwedzkie - Górki Zachodnie
Realizacja trasy będzie przebiegała na podstawie warunków pogodowych. O jej przebiegu decyduje kapitan

Cel rejsu


Proponowane loty

Skąd Dokąd Data odlotu Godziny Cena Przewoźnik
Do Sztokholmu tanie połączenia z miast: Kraków, Katowice, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Poznań, Warszawa, Wrocław
Do Sztokholmu tanie połączenia z miast: Kraków, Katowice, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Poznań, Warszawa, Wrocław ->
, godz.
Cena:
Przewoźnik:

Opis rejsu

”Mała Wyprawa” na czubek Bałtyku.   Sztokholm – szkiery szwedzkie – Górki Zachodnie

Dużo godzin w morzu, dużo atrakcji turystycznych na szkierach.

Doświadczeni prowadzący.

Po każdym rejsie zostanie wystawiona opinia potwierdzająca staż na stopnie żeglarskie jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego. Przewidywana ilość godzin 60 – 100

 

Archipelag sztokholmski składa się w większości z tysięcy granitowych szkierów, które wypiętrzyły się po ustąpieniu lodowca. Zwany jest z tego powodu przez Szwedów ogrodem szkierów, a w przewodnikach określany jako jeden z najlepszych na świecie terenów żeglarskich, wodniackich i widokowych.  Latem trudno o lepsze miejsce z piękniejszymi krajobrazami i przede wszystkim ze słońcem świecącym o tej porze roku prawie na okrągło. W  białe noce, od maja aż po wrzesień, jeśli nieba nie przykrywają akurat deszczowe chmury, nawet o północy można dostrzec z wody przybrzeżne skały.

Przed nami eksploracja skalistych wysepek z dziewiczym krajobrazem dookoła i nauka korzystania z dobrodziejstw natury i morza bez użycia narzędzi cywilizacji…

Szwecja ma coraz gorętsze i suchsze lata, a temperatura wody w zatokach jest z reguły wyższa niż na naszym wybrzeżu, na którym dają się często we znaki lodowate prądy. Dlatego przed nami kąpiele w dzikich zatoczkach przy bezludnych kotwicowiskach. Nieodłączną atrakcją natury na szkierach szwedzkich, jest także możliwość połowu śledzi, łososi, okoni i szczupaków, które ponoć  „same łapią się na haczyk” .

 

Cieśnina Kalmaru i wyspa Olandia.

Kalmarsund to cieśnina na Morzu Bałtyckim położona między szwedzką wyspą Olandia, a wschodnim brzegiem tego kraju. Nazwa pochodzi od miasta Kalmar. Cieśnina ma w różnych miejscach, od 5 do 25 km szerokości. Jej długość wynosi 130 km. Nad cieśniną przebiega most łączący Olandię i stały ląd. Jak na większości środkowych wysp bałtyckich, także na Olandii odnotowuje się silne wiatry, których występowanie sprawia, że nieodłączną cechą krajobrazu stały się wiatraki i otaczające ją farmy wiatrowe.

Olandię scharakteryzować można w czterech słowach: cisza, prostota, umiar i spokój. Sprawdzimy, dlaczego Olandię nazywa się „wyspą słońca i wiatru” i zobaczymy Sandvik – największy wiatrak w Skandynawii. W niedalekim Byxelkrok zwiedzimy miasto i mały port. A potem wejdziemy do „Lasu Trolli” – rezerwatu przyrody nawiedzanego przez trolle. Stoją tu powykręcane przez wiatr drzewa a przy kamienistej plaży leży wrak szkunera „Swiks”…

Pożeglujemy do Kalmaru. To położone nad Cieśniną Kalmarską miasto zamieszkane było już w czasach prehistorycznych, a najstarsze ślady działalności człowieka pochodzą z epoki kamienia. Pierwsze pisane wzmianki o mieście Kalmar w Szwecji datowane są na XI wiek. W czasach średniowiecza Kalmar w Szwecji był ważnym portem i twierdzą broniącą jej południowej granicy.

 

Zapraszamy do zapisów. Oderwij się od szarej rzeczywistości Covid-19 i pożegluj z nami.

 

Rejs zakłada zdobycie dużej ilości godzin stażowych, czyli praktyki morskiej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 stycznia 2018 w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia załóg jachtów komercyjnych i warunków ich uzyskiwania.


Opis jachtu


Zapisz się

    Facebook
    YouTube