Safari z wielorybami i zorze polarne

Całodobowe Safari z wielorybami i zorze polarne

8000 NOK

/ osobę

Czas trwania

24-28 h

Typ

Rejs jachtem

Grupa

12 osób

Język

angielski, polski

Jesienne i zimowe rejsy na jachcie żaglowym Southern Star stanowią połączenie dwóch głównych atrakcji Norweskiej Arktyki: obserwacji wielorybów w ich naturalnym środowisku oraz obserwacji zorzy polarnej (Aurora Borealis).

Norwegia to kraj poszarpany przez naturę surowymi fiordami – stromymi i wąskimi zatokami wżynającymi się głęboko w ląd. W październiku przypływają tu na tarło śledzie, a wraz z nimi migrują przez Atlantyk humbaki, orki i kaszaloty. Żeglując na północ od Tromso nie ma w zasadzie możliwości nie napotkania ssaków z rodziny waleni.

Safari z wielorybami

Safari z wielorybami ma na celu zbliżenie się do waleni w miejscach, gdzie dotrzeć można wyłącznie od strony morza. Pożeglujemy w kierunku Archipelagu Skjervøy, w okolice wyspy Spildra oraz fiordu Kvænangen. Wieloryby żerują w Finnmarku (północnej Norwegii) do zakończenia nocy polarnej, przed swoim powrotem na zachodnią stronę Atlantyku.

Ogrzewane przez Golfsztrom, czyste i znakomicie natlenione wody Morza Norweskiego, to suto zastawiony stół dla każdego ogniwa oceanicznego łańcucha pokarmowego. Golfstrom, czyli ciepły prąd zatokowy, niesie on ze sobą bogactwo zróżnicowanego, drobnego pożywienia, które jak magnes przyciąga śledzie, makrele oraz inne niewielkie ryby. Za nimi podążają drapieżniki – przede wszystkim dorsze, czarniaki, flądry i halibuty. Morskie ssaki mają się tu nadzwyczaj dobrze, obfitość bowiem planktonu i ryb to pływająca restauracja dla waleni.

W miesiącach od maja do września spotkać można tutaj z kolei kaszaloty, niekiedy także grindwale, orki, płetwale karłowate i delfiny.

Zorza Polarna

Drugi cel naszego rejsu – zorza polarna (Aurora Borealis) – wywoływana jest wiatrem słonecznym, czyli trumieniem naładowanych cząsteczek wyrzucanych przez Słońce. Ta wędrującą z ogromną prędkością plazma zostaje uwięziona przez ziemską magnetosferę, gdzie porusza się wzdłuż linii pola magnetycznego wzdłuż biegunów. Kiedy cząsteczki te zderzają się z atomami tlenu i azotu, w górnych warstwach atmosfery, wzbudzają je, czego skutkiem jest emisja promieniowania w postaci świecenia zorzowego, co postrzegamy jako wstęgi czerwonego, zielonego, fioletowego albo białego światła.

Jesień i zima w fiordach Norweskiej Arktyki

Safari z wielorybami: listopad – połowa stycznia

Zorze polarne: październik –

połowa marca

Rejsy jesienno – zimowe na s/y Southern Star mają na celu przebywanie w bliskości natury, dzikiej przyrody, pośród zaśnieżonych gór, majestatycznych fiordów i surowych wybrzeży oceanu.

Obserwacja natury z jachtu Southern Star jest komfortowa, ponieważ posiada on zewnętrzną szprycbudę (dodger) chroniącą przed śniegiem i zimnem w trakcie rejsu.

24-28 h/1 noc

Zaokrętowanie o godzinie 2000 w Tromso
Żegluga ok. 10 h w kierunku Archipelagu Skjervøy

Obserwacja zorzy polarnej podczas realizacji trasy

Turyści mogą przebywać na pokładzie, pod osłoniętą nadbudówką, co daje schronienie przed zimnem i wiatrem.

Pod pokładem zakwaterowanie odbywa się w 2-osobowych ogrzewanych kabinach. Do dyspozycji pasażerów są dwie łazienki oraz 3 toalety.

Obserwacja wielorybów i orek ok. 4 h – okolice Skjervøy
Obserwacja zorzy polarnej podczas realizacji trasy
Powrót do Tromso

Zapytaj o terminy całodobowego Safari z wielorybami i zorze polarne

Wypełnij i wyślij Formularz zapytania

Galeria zdjęć z Safari z wielorybami

Masz pytania?

Nie wahaj się skontaktować z naszymi ekspertami

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram