Rozpoczynamy odliczanie…
3 czerwca 2017
Niespodzianki w drodze z Korfu do Porto Rafti
29 czerwca 2017

Zabieramy się więc do sprawdzania:

1. Dokumenty: Dowód osobisty / paszport (nie zapominamy o sprawdzeniu do kiedy jest ważny)

2. Polisa/Ubezpieczenie
Przydatnym dokumentem jest zaświadczenie o ubezpieczeniu – np. karta EKUZ, która obowiązuje na terenie UE. Wyrobienie jej trwa kilka minut w siedzibie NFZ. Każdy uczestnik naszych rejsów powinien być dodatkowo ubezpieczony w zakresie kosztów leczenia za granicą i następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisę najlepiej wydrukować i włożyć do dokumentów, które zabieracie na rejs.

2. Waluta obowiązująca w danym kraju
kwota na składkę jachtową (PPP) + pieniądze na wydatki własne

3. Leki!!!
O przyjmowanych lekach koniecznie należy poinformować kapitana w pierwszym dniu rejsu. Dotyczy to zwłaszcza problemów z sercem, oddychaniem, alergiami zarówno pokarmowymi, jak i na ugryzienia owadów!

4. Sztormiak (nieprzemakalna kurtka z kapturem i spodnie)
Zabierz ze sobą kurtkę i spodnie wodoodporne. Kilkugodzinne wachty za sterem mogą odbywać się przy dużej fali, więc zadbaj o ochronę od wody.

5. Ubrania
Weź pod uwagę każdą możliwość pogodową. Potrzebujesz kurtki lub bluzy chroniącej od wiatru (typu windstoper lub softshell). W czasie płynięcia, wiatr potrafi dać się we znaki. Zabierz też lekkie ubrania, zwłaszcza na rejsy po ciepłych wodach:) – pamiętaj aby mieć możliwość schowania spalonych ramion w długim rękawie (najlepiej sprawdza się lekka koszula). Weź koniecznie kostium kąpielowy, krótkie spodenki i nakrycie głowy:)

6. Obuwie
Na jacht zawsze zabieramy sportowe buty na miękkiej podeszwie – typu adidasy lub trampki z jasną podeszwą. Nie zapomnij o sandałach i klapkach pod prysznic. Warto też zabrać obuwie do wody.

7. Śpiwór
Weź swój śpiwór. Na rejsach zapewniamy Wam poduszki z poszewkami, koce oraz prześcieradła.

8. Ochrona od słońca
Nie zapomnij o kremie z filtrem UV! Pakując się na rejs zabierz ze sobą również okulary z filtrem UV oraz czapkę, chustkę czy kapelusz na głowę.

9. Latarka czołówka
Niezastąpiona podczas nocnych wacht

10. Okulary korekcyjne/soczewki kontaktowe
Jeśli nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe zabierz ze sobą drugą parę jako zapasowe. Zdarza się, że okulary spadają z głowy i toną w morzu. Zabezpiecz swoje okulary zakładając juzing do okularów lub dowiązując grubą nitkę.

11. Elektronika
Nie zapomnij aparatu fotograficznego, kamery czy innego sprzętu aby uwiecznić niezapomniane chwile i odwiedzone miejsca. Swój sprzęt elektroniczny zabezpiecz od wody – na telefon najlepiej zakupić specjalny wodoodporny pokrowiec. Na jachtach istnieje instalacja 12V, prąd 230V podłącza się do jachtu stojąc w porcie. Wtedy można naładować urządzenia elektroniczne.

Jak się spakować?
Najlepiej jeśli zapakujesz wszystkie swoje rzeczy w miękką torbę. Po rozpakowaniu można ją łatwo zwinąć i schować np. w szafie lub pod koją. Twarde walizki na jachcie są kłopotliwe – zwykle trzeba trzymać je we własnej kabinie, a to jest uciążliwe.

Jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek pytania dzwońcie, piszcie, chętnie Wam pomożemy!

Facebook
YouTube