Uczenie innych żeglarstwa może stać się najsilniejszym bodźcem dla własnego żeglarskiego rozwoju, ale pod warunkiem, że robi się to z należytą starannością i zaangażowaniem, czyli – jednym słowem uczciwie.
Szkolenie na stopień Instruktora Żeglarstwa PZŻ organizowane jest na przystani Navigare nad Zalewem Kryspinowskim koło Krakowa. Organizatorem formalnym szkoleń jest Śląski Związek Żeglarski. Kursy na stopień MIŻ PZŻ, NŻ PZŻ oraz IŻ PZŻ prowadzimy nieprzerwanie od 2013. roku, Zalew Kryspinowski stał się przez te lata prawdziwą kuźnią Instruktorów Żeglarstwa.
Instruktorzy: J.kpt.ż.w. IW PZŻ Klemens Grzegorski, Kpt.j. IW PZŻ Mateusz Ćwikliński, Kpt.j, IŻ PZŻ Kamil Nowak
Przed szkoleniem, w momencie wpłacenia zaliczki za kurs, kandydaci, drogą mailową, otrzymają materiały szkoleniowe, które pomogą rozpocząć przygotowania do szkolenia na stopień IŻ PZŻ.
Szkolenie na stopień „pełnego” Instruktora Żeglarstwa PZŻ to jeden z najbardziej wymagających, ale też rozwijających kursów, pod warunkiem, że staż zdobyty uprzednio, realizowany był pod opieką dobrych Kierowników Wyszkolenia Żeglarskiego.
Szkolenie na stopień IŻ PZŻ to systematyzacja zdobytej dotychczas wiedzy:
– Teoria żeglowania na najwyższym poziomie wtajemniczenia
– Wdrożenie nieznanych dotąd elementów pola manewrowego
– Zaawansowane zagadnienia taktyki żeglugi
Na szkoleniu zajmujemy się zagadnieniami unifikacji kadry, zasadami przeprowadzania odpraw instruktorskich, hospitacją zajęć przez KWŻ-ta.
Dużą część szkolenia poświęcamy interpretacji przepisów związanych z różnymi formami organizacji szkoleń i obozów żeglarskich.
Zajmujemy się tematyką odpowiedzialności prawnej instruktora i organizatora szkolenia żeglarskiego. Tworzymy harmonogram kursu żeglarskiego w zależności od jego formuły organizacyjnej. Analizujemy regulaminy zgrupowań, wacht służbowych, obozów stacjonarnych i wędrownych.
Ważna część szkolenia to zagadnienia z dyscyplin psychologii i dydaktyki.
Każdy żeglarz prowadzący jacht, a już zwłaszcza każdy Instruktor Żeglarstwa powinien być dla swojej załogi / wachty dobrym psychologiem. Oznacza to nie tylko umiejętność dowodzenia i przekazywania wiedzy, ale również pewną elastyczność w dostosowaniu form przekazu do osób, z którymi pracujemy. Dobry Instruktor jest dobrym obserwatorem. Potrafi ocenić postęp techniki manewrowania kursanta, ale potrafi też zaobserwować, jakie formy przekazu będą w procesie nauczania danej osoby najlepsze. Zajmiemy się ciekawymi zagadnieniami z zakresu psychologii sportu. Na warsztat weźmiemy prawa Yerkesa-Dodsona, krzywą uwagi, cykl Kolba…