Warsztaty nawigacyjne zaawansowane

Nawigacja jest fundamentalną dziedziną wiedzy dla żeglarzy przemierzających morza. Jednocześnie dzieciną bardzo prostą, ponieważ polega na umiejętnym odpowiedzeniu sobie na tylko dwa pytania: „gdzie jestem?” oraz „jakim kursem płynąć?”

 

Celem warsztatów jest przekazanie praktycznej wiedzy, jak korzystać z map i z pomocy nawigacyjnych w taki sposób, żeby poradzić sobie z prowadzeniem jachtu bez wykorzystania nawigacji elektronicznej.

 

Program zaawansowanej części warsztatów zakłada, że uczestnik zna podstawy nawigacji klasycznej – potrafi czytać mapę oraz wydawnictwa nawigacyjne, potrafi wykreślać na mapie i z niej odczytywać kursy oraz namiary, potrafi wyznaczać pozycję obserwowaną i zliczoną.

Na warsztatach skupimy się przede wszystkim na żegludze na akwenach pływowych i z prądem:

· wyjaśnimy czym są pływy syzygijne, kwadraturowe i pośrednie

· znajdziemy na mapie niezliczoną ilość rombików, odniesiemy się do krzywych pływów, będziemy liczyć wartość prądów – będziemy interpolować : )

· obliczymy przy jakiej wartości niskiej wody będziemy mogli położyć antyfouling na płetwie balastowej naszego jachtu!

· nauczymy się korzystać z pomocy nawigacyjnych w żegludze na pływach (takich jak ATT),

· policzymy poziomy wód zarówno w portach standardowych, jak i dołączonych,

· rozwiążemy ogromną ilość zadań z nawigacji aktywnej oraz biernej na wodach pływowych, biorąc pod uwagę ograniczenia akwenu oraz przypadkowe zdarzenia na morzu.

Zadania rozwiązywane na warsztatach będą miały również formę dynamiczną – staniemy przed problemem elementów zmiennych, gdzie trzeba będzie w ograniczonym czasie ocenić na nowo sytuację, przeliczyć nowe parametry żeglugi i podjąć decyzję manewrową.

Dodatkowo na warsztatach odświeżymy wiedzę z locji (powtórka czytania mapy oraz rozpoznawania znaków nawigacyjnych i ich charakterystyk świecenia) oraz prawa drogi (sposobów mijania się ze statkami, rozpoznawania statków, podejmowania decyzji o wyborze najkorzystniejszego manewru z uwzględnieniem sytuacji na akwenie, wiatru oraz celu żeglugi).

Nazwa Termin Cena
WN 27-28.02.2021 500 zł Zapisz się
WN
Termin: 27-28.02.2021
Cena: 500 zł
Zapisz się

    Facebook
    YouTube