Magia Północnej Norwegii
– tygodniowa
niezapomniana wyprawa jachtem żaglowym
w poszukiwaniu zorzy polarnej i wielorybów

Magia Północnej Norwegii

Czas trwania

6 dni

Transport

Jacht żaglowy, samochód

Grupa

12 osób

Język

angielski, polski

Wizja wyprawy jachtem w poszukiwaniu tańczącej zorzy oraz majestatycznych humbaków i orek jest niezwykle kusząca. Wyobraź sobie nocne niebo rozświetlone kolorami zorzy polarnej, które odbijają się na spokojnej tafli wody, a w oddali słychać dźwięki wydawane przez wieloryby. To wszystko w otoczeniu dzikiej, surowej natury, z dala od miejskiego zgiełku.

Taka wyprawa łączy w sobie piękno natury, niesamowitą przygodę i ogrom niezapomnianych chwil. Jest to doskonała okazja, aby poczuć się cząstką magicznego świata i doświadczyć zjawisk, które dla wielu są jedynie marzeniem.

Gdy wpływamy na arktyczne wody pod osłoną nocy, scena przygotowuje się na hipnotyzujący spektakl. Ciemność wzmacnia żywe odcienie zieleni, fioletu i różu, które smugami malują niebo, tworząc urzekającą symfonię światła. Gra kolorów zdaje się żyć własnym życiem, wirując i tańcząc w kosmicznym balecie, który wzbudza podziw dla wspaniałości natury. Ciszę arktycznej nocy przerywają jedynie okazjonalne trzaski zorzy polarnej, przypominające o potężnych siłach działających we Wszechświecie.

Żeglując po spokojnych wodach norweskich fiordów, wśród skalistych klifów, nasze oczy są szeroko otwarte na charakterystyczne oznaki orek szybujących pod powierzchnią. Widok smukłych płetw grzbietowych przecinających wodę, wywołuje dreszcz podniecenia. Podążając za ich wdzięcznymi ruchami, słuchamy nawoływań, odbijających się echem od ścian fiordów, tworząc symfonię dźwięków, która rozbrzmiewa w duszy. Obserwowanie waleni w ich naturalnym środowisku to doświadczenie pokory, które pogłębia więź człowieka z jakże wciąż niezbadanym morskim światem. 

Powietrze jest orzeźwiające i niesie ze sobą zapach sosen i słonej wody. Chłodna bryza rozwiewa włosy, gdy stoimy na pokładzie i podziwiamy panoramiczne widoki na ośnieżone góry i lasy. Otacza nas spokój norweskiej dziczy, oferując ciszę i wytchnienie, które są rzadkością w dynamicznej szarej codzienności. W dziewiczym środowisku Finnmarku przypominamy sobie o delikatnej równowadze natury i naszym miejscu w niej.

Wyruszenie w rejs jachtem po Północnej Norwegii, by ścigać zorzę polarną, by spotkać orki i humbaki w głębokich fiordach, to podróż magiczna. Od eterycznego tańca kolorów na arktycznym niebie po majestatyczną obecność wielorybów w spokojnych wodach – każda chwila jest świadectwem cudów świata przyrody. Zanurzając się w spokoju krajobrazu, przypominamy sobie, jak ważne jest zachowanie i ochrona tych delikatnych ekosystemów, aby mogły nimi cieszyć się przyszłe pokolenia.

Bądź tam z nami … zanurz się w magicznym świecie północy…

Co Wam proponujemy?

 • wyprawę jachtem w poszukiwaniu stad orek i humbaków –  okolice Skjervøy
 • obserwację natury z jachtu, który posiada zewnętrzną szprycbudę (dodger) chroniącą przed śniegiem i zimnem w trakcie rejsu
 • wieczorne „polowania” na zorze polarne z pokładu jachtu, jak i podczas spacerów po odwiedzanych wyspach –  Sommarøy, Hillesøya, Kvaløya
 • trekkingi  wśród malowniczych fiordów 
 • zwiedzanie urokliwego Tromsø , gdzie czeka mnóstwo polarnych atrakcji, nie widzianych w innych miastach Europy
 • norweskie przysmaki, łowienie dorszy na naturalnych łowiskach
 • możliwość skorzystania z lokalnych dodatkowych atrakcji t.j. wycieczka psim zaprzęgiem, odwiedziny w wiosce Sammi i zagrodzie renów, kulig i karmienie reniferów, arktyczne muzea i wystawy, wizytę w saunie i w łaźni, pływanie w Oceanie Arktycznym (w odpowiednim kombinezonie), wędrówki na rakietach śnieżnych, wycieczka na nartach biegowych, zimowa konna jazda…

Terminy rejsów i zapisy

NazwaTerminMiejsceCena
Magia Północnej Norwegii,
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
26 – 31.10.2024Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1200 EURZapisz się ➢
Magia Północnej Norwegii,
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
02 – 07.11.2024Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1200 EURZapisz się ➢
Magia Północnej Norwegii,
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
09 – 14.11.2024Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1200 EURZapisz się ➢
Magia Północnej Norwegii,
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
16 – 21.11.2024Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1200 EURZapisz się ➢
Magia Północnej Norwegii,
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
23–28.11.2024Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1200 EURZapisz się ➢
Magia Północnej Norwegii,
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
30.11 – 05.12.2024Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1200 EURZapisz się ➢
Magia Północnej Norwegii,
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
14–19.12.2024Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1200 EURZapisz się ➢
Magia Północnej Norwegii, świąteczno-noworoczna
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
26.12.2024 – 02.01.2025Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1700 EURZapisz się ➢
Magia Północnej Norwegii,
niezapomniana wyprawa jachtem
ku zorzy i wielorybom
04–09.01.2025Tromso-Skjervøy-Sommarøy-Kvaløya-Tromso1200 EURZapisz się ➢
Formularz zgłoszeniaMagia Północnej Norwegii – tygodniowa niezapomniana wyprawa jachtem ku zorzy i wielorybom
Wypełnij i wyślij Formularz Zgłoszenia

6 dni/5 nocy*

Dzień 1/2/3
 • przylot do Tromso, transfer do mariny, następnie zaokrętowanie na pokładzie jachtu Southern Star
 • przeszkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz spotkanie organizacyjne i zapoznawcze z Kapitanem i załogą
 • przygotowanie do wypłynięcia  – nocna żegluga przez fiordy z zorzą polarną tańczącą nad głowami 🙂
 • poranek powitamy w okolicach Skjervøy 
 • przemierzamy okoliczne wody w poszukiwaniu stad orek i humbaków, które wyjątkowo upodobały sobie tę okolicę  – liczymy na oszałamiający spektakl, aż do zachodu słońca 
 • obserwacja natury z jachtu jest komfortowa, ponieważ posiada on zewnętrzną szprycbudę (dodger) chroniącą przed śniegiem i zimnem w trakcie rejsu
 • na nocleg udajemy się do bezpiecznej przystani na jednej z okolicznych wysp – wieczorny spacer po okolicy w oczekiwaniu na zorzę
 • rankiem ponownie wyruszamy na arktyczne wody, by spotkać stada orek i humbaków, a może uda się nam złowić świeżutkiego dorsza? – nieśpiesznie kierujemy się w stronę Tromso 
 • nocny rejs wśród fiordów z „polowaniem” na magiczne zorze 
Dzień 4
 • w godzinach porannych udamy się na wycieczkę samochodową na wyspę Sommarøy, która słynie z przepięknych białych plaż, oszałamiająco turkusowej wody i niesamowitych widoków. Sama trasa z miasta na wybrzeże zapiera dech w piersiach, a wieńczy ją bardzo charakterystyczny, jednopasmowy most –Sommarøybrua. 
 • ciekawe punkty po drodze: Straumen Gard – kompleks charakterystycznych budynków z tzw. zielonymi dachami, pochodzących z początku XIX wieku; Helleristninger – rysunki naskalne powstałe ok. 10 000 lat temu; Stakken – kompleks wiekowych budynków wraz z przystanią zbudowaną w tradycyjny sposób. 
 • Sommarøy  – plan na dziś to trekking na pobliską górę Hillesøytoppen ( 214 m n.p.m.) – rozpościerają się z niej niesamowite widoki na wyspę Senja, a także na górę Håja, której kształt był inspiracją dla Katedry w Tromso. Uwagę z pewnością zwrócą również krążące w pobliżu bieliki, które tu gniazdują. 
 • dla osób wolących niewymagające spacery możemy zaproponować niedługą wycieczkę po pobliskich zatoczkach i urokliwych plażach, z równie urzekającymi widokami.
 • idealnym zakończeniem tak spędzonego dnia będzie wizyta w pobliskim Arctic Hotel, gdzie można skosztować wybornych lokalnych przysmaków. Opcją dodatkową jest skorzystanie z bani z gorącą wodą lub sauny z bezpośrednim wejściem do morza.
 • powrót do Tromso z ewentualnymi postojami na podziwianie i fotografowanie zorzy polarnej.
Dzień 5
 • dzisiejszego dnia celem naszej wyprawy będzie wyspa Kvaløya – jadąc przez most Sandnessund łączący Tromsø z Kvaløya, będziemy mogli cieszyć się zimowymi widokami na Tromsøysundet
 • pierwszym punktem będzie niewielka wioska Ersfjordbotn i krótki spacer wzdłuż malowniczego fiordu Ersfjord, podziwianie zimowych krajobrazów i ośnieżonych gór oraz przerwa na kawę w kawiarni Bryggejentene, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków i ogrzać się przy gorącej kawie
 • następnie wybierzemy  się na krótką wędrówkę w Kattfjordeidet, dolinę otoczoną górami, z pięknymi zimowymi widokami na jeziora i fiordy oraz odwiedzimy punkt widokowy Klokka Ti, z którego rozpościera się wspaniały widok na Ersfjord – (możliwe ognisko z kiełbaskami)
 • przy dobrych warunkach pogodowych możliwy również będzie trekking w niższe partie najwyższego szczytu Kvaløya – Store Blåmann – oferującego spektakularne zimowe widoki na archipelag (w zależności od pokrywy śnieżnej)
 • powrót do Tromso z ewentualnymi postojami na podziwianie zorzy polarnej
 • dla chętnych : można zrezygnować z wycieczek po wyspach i wykorzystać ten czas na wizytę na farmie Husky i powożenie psim zaprzęgiem, badź/i/  na wizytę w wiosce Sammi oraz zagrodzie reniferów  (dodatowo płatne  – orgnizowane lokalnie)
Dzień 6
 • rano udajemy się na spacer po Tromso, w trakcie którego postramy sie zapozać Was z ciekawostkami na temat miasta oraz samej Norwegii. Przespacerujemy się deptakiem Storgata, odwiedzimy Arktyczą Katedrę. Wpadniemy do baru, gdzie chętni będą mogli skosztować słynne hot – dogi z renifera, a także na wspaniałe piwo, które serwowane jest w najstarszej knajpce – browarze w Tromsø – „Ølhallen” 
 • dla chętnych będzie czas na odwiedzenie: Muzeum Trolli, Muzeum Wypraw Polarnych – Polarmuseet” oraz Muzeum Polarno-Zoologiczne „Polaria” oraz wjazd koleją gondolową na punkt widokowy Fjellheisen, skąd roztacza się urzekająca panorama na miasto  i okoliczne góry 
 • wyokrętowanie  –  transfer na lotnisko  – wylot do Polski 
* Opcja Sylwestrowo-noworoczna – 8 dni/7 nocy

W terminie świąteczno-noworocznym mamy w pakiecie wyjście do sauny w Hotelu Arctic. Poza tym uroczysta kolacja z szampańską zabawą sylwestrowo-noworoczną na jachcie wyprawowym, który przepłynął magiczne i dla wielu wciąż jeszcze nieosiągalne Przejście Północno-Zachodnie.

A w dodatkowych dwóch dniach pobytu w Tromso można wybierać wśród wielu unikalnych atrakcji, niedostępnych w innych turystycznych miejscach Europy, w tym m.in.:

 • wycieczka psim zaprzęgiem,
 • odwiedziny w wiosce Sammi i zagrodzie renów,
 • kulig i karmienie reniferów,
 • relaks w saunie i w łaźni,
 • pływanie pośród lodu w Oceanie Arktycznym (tak, tak..w odpowiednim kombinezonie),
 • wędrówki po okolicy na rakietach śnieżnych,
 • wycieczka na nartach biegowych z przewodnikiem,
 • zimowa konna jazda…

Tromso – Brama Arktyki 

Tromsø to fascynujące miasto w Norwegii, znane z wielu unikalnych cech i atrakcji, które oferuje niesamowite wrażenia zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym, będąc idealnym miejscem dla miłośników przygód i natury.  Na szczególną uwagę zasługuje widok z punktu widokowego ponad miastem oraz muzea i ekspozycje przygotowane z myślą o turystach i podróżnikach:

 • Muzeum Trolli, będące jedną z bardziej niezwykłych atrakcji, które można znaleźć w tym arktycznym mieście. Jest to miejsce dedykowane mitologicznym stworzeniom, które zajmują ważne miejsce w folklorze skandynawskim. Oferuje ono interaktywne doświadczenia, w tym opowieści i legendy o trollach.
 • Muzeum Wypraw Polarnych – Polarmuseet to wyjątkowe miejsce, które prezentuje bogatą historię eksploracji polarnych. Znajduje się w samym sercu Tromsø, w malowniczym budynku dawnej celnicy z 1830 roku, a zostało otwarte dla publiczności w 1978 roku, z okazji 50tej rocznicy wielkiej wyprawy Roalda Amundsena. 
 • Muzeum Polarno-Zoologiczne „Polaria”, które oferuje wystawy związane z Arktyką oraz akwarium prezentujące życie morskie tego regionu. W Polaria znajduje się również panoramiczne kino, w którym wyświetlane są filmy o tematyce arktycznej, co pozwala lepiej zrozumieć specyfikę tego obszaru. Specjalnie wyprodukowane dokumenty przyrodnicze ukazują piękno arktycznej przyrody oraz działalność badawczą i wyprawy naukowe odbywające się na tych terenach. Centralnym punktem muzeum jest akwarium z fokami, które przyciąga wielu odwiedzających. 

Skjervøy  –  morskie safari 

Skjervøy – mała wioska rybacka położona w północnej Norwegii, stała się jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji orek (orcinus orca) i humbaków (megaptera novaeangliae). Dzięki swojej lokalizacji i zasobnym wodom fiordów, stanowi idealne miejsce do podziwiania tych majestatycznych zwierząt. Zlot wielorybów ma miejsce głównie w okresie od października do stycznia, gdyż to właśnie wtedy migrują w te rejony, aby polować tu na śledzie, które zbierają się w dużych ławicach w pobliskich fiordach. 

Zorze Polarne – Aurora Borealis 

Zorza polarna to jedno z najbardziej imponujących i pięknych zjawisk naturalnych na Ziemi, przyciągające co roku wielu turystów i miłośników przyrody do regionów polarnych. Powstaje ona w wyniku interakcji naładowanych cząstek wiatru słonecznego z polem magnetycznym Ziemi. Naładowane cząstki (elektrony i protony) ze Słońca są przyciągane przez ziemskie pole magnetyczne. W momencie, gdy te cząstki wchodzą w górne warstwy atmosfery (termosfera), zderzają się z atomami i cząsteczkami gazów (głównie tlenu i azotu). Zderzenia te powodują, iż atomy i cząsteczki gazów emitują światło, tworząc magiczne, tańczące obrazy na niebie. Kolory zależą od rodzaju gazu i wysokości, na której zachodzą zderzenia:

 • Tlen na wysokości około 100-300 km: zielone światło.
 • Tlen na wysokości powyżej 300 km: czerwone światło.
 • Azot: niebieskie lub fioletowe światło.

Sommarøy – arktyczne Malediwy

Cudowne, piaszczyste plaże i turkusowa, krystalicznie czysta woda przywołują na myśl tropikalny krajobraz, ale właśnie tu spotykają się z silnymi, arktycznymi wiatrami, mrozami i śnieżnymi nawałnicami. Sommarøy to miejsce niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju, stworzone na przekór wszystkim schematom. Wyspa jst domem dla wielu gatunków ptaków, co czyni ją idealnym miejscem dla miłośników birdwatchingu. Można spotkać tu m.in. rybitwy, maskonury i bieliki. W miesiącach zimowych Sommarøy jest doskonałym miejscem do obserwacji zorzy polarnej. Brak zanieczyszczenia świetlnego i klarowne niebo tworzą idealne warunki do podziwiania tego magicznego zjawiska. 

Kvaløya – wyspa „Wieloryb”

Wyspa od wielu lat przyciąga miłośników zorzy polarnej i malowniczych widoków. Dla bardziej aktywnych oferuje liczne szlaki górskie oraz doskonałe warunki narciarskie. Można tu również spotkać około 600 reniferów, które czasami przemieszczają się po drogach lub wręcz spacerują po środku ulicy. Wyspa pełna jest zachwycających i niesamowitych fiordów, a jednym z najbardziej polecanych jest Grotfjorden, który oferuje wszystkie najważniejsze atrakcje w pigułce. Piękna, piaszczysta plaża, strzeliste szczyty gór wychodzące prosto z wody, malutka wioska rybacka oraz trasy na krótki trekking lub rakiety śnieżne. 

Masz pytania?

lub nie wahaj się skontaktować z naszymi ekspertami

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram